foto1
foto1
foto1
foto1
foto1Film "Dywizjon 303"

 
10 sierpnia rozpoczęły się zdjęcia do filmu o polskich lotnikach, którzy brali udział w bitwie o Anglię - informuje TVP Info.
 
Jacek Samojłowicz, producent filmu, w rozmowie z TVP Info, zapowiedział, że zdjęcia zostaną zakończone w marcu przyszłego roku. – Jestem bardzo szczęśliwy, że w końcu się zaczęło. Dziś mamy pierwszy klaps. Czekaliśmy na to pięć lat. Nie jest łatwo zdobyć pieniądze i napisać scenariusz, dlatego wszystko to zajęło tyle czasu – mówił.
 
Za reżyserię "Dywizjonu 303" odpowiedzialny jest Łukasz Palkowski, natomiast scenariusz do filmu napisali Jerzy Skolimowski i Ewa Piaskowska. W głównych rolach wystąpią m.in. Maciej Zakościelny i Piotr Adamczyk.
 
W czasie bitwy o Anglię Polacy zestrzelili 203 samoloty Luftwaffe, co odpowiada ok. 12 proc. strat poniesionych przez Niemców. Dywizjon 303 był najskuteczniejszym polskim dywizjonem w czasie drugiej wojny światowej. Jego piloci byli jedynymi przedstawicielami polskiej armii, którzy zostali zaproszeni na londyńską Paradę Zwycięstwa w 1946 roku. Odmówili jednak udziału w niej, ponieważ żadna inna polska jednostka nie została zaproszona.
 
 
 

Przetłumacz Witrynę

Polish English French German Hungarian Latvian Lithuanian Russian Ukrainian

Użytkownik

Biuletyn "ODWET" nr 24-25

Nowości Filmowe

stat4u