foto1
foto1
foto1
foto1
foto1FB Radom "ViS"

Do tańca grają nam
Bergmany, visów szczęk, 

altPolski 9 mm pistolet samopowtarzalny wz. 1935 konstrukcji Piotra Wilniewczyca i Jana Skrzypińskiego [patent polski nr 15567 przyznano 8.II.1932]. Początkową nazwę WIS [WiS -skrót od nazwisk konstruktorów] zmieniono na nazwę łacińską Vis [vis = siła]. Wyprodukowany przez Fabrykę Broni w Radomiu w ilości ok. 18.000 sztuk na nabój 9 mm Parabellum i w niewielkiej ilości na nabój Colta M1911A1 kal. 0,45 cala.

Od 1935 Vis był przepisowym pistoletem oficerów i podoficerów Wojska Polskiego. Produkcję seryjną podjęły zakłady w Radomiu w 1936. W okresie okupacji używali go żołnierze Polski Podziemnej.

Po klęsce wrześniowej był nadal produkowany w przejętej przez Niemców radomskiej Fabryce Broni. Produkowano go jednak bez luf. Spowodowała to obawa władz niemieckich, że pistolety będą wykradane z magazynów fabrycznych przez polskie organizacje konspiracyjne. Produkcję luf do niemieckich Visów, zlecono austriackim zakładom Steyr. Jak się wkrótce okazało, obawy Niemców były słuszne. Rzeczywiście pistolety wykradano z fabryki, a produkcję luf podjęto w konspiracyjnej wytwórni Stenów inż. Czajkowskiego w Warszawie przy ul. Leszno 18.

Niemiecki Vis na uzbrojenie Wehrmachtu wszedł pod zmienionym oznaczeniem: 9 mm Pistole 35(p) - w ilości około 312 000 sztuk.

Od 1992 Vis ponownie był produkowany w Zakładach Metalowych "Łucznik" w Radomiu, głównie dla kolekcjonerów broni.

Pistolet Vis był niezawodny, doskonale wyważony, przez co bardzo celny. Łatwo go można było rozłożyć na poszczególne części składowe, co jest istotne przy czyszczeniu.

Po wojnie produkcji Visa nie wznowiono, przyjmując jako etatowe uzbrojenie kadry LWP i Milicji Obywatelskiej "dar Związku Sowieckiego" - pistolet TT [Tuła - Tokariew wz. 1933, kal. 7,62 mm], wyparty w połowie lat 60-tych przez polski 9 mm pistolet P-64 [potoczna nazwa CZAK].

Z Arsenału Muzeum Wojska Polskiego

 

Przetłumacz Witrynę

Polish English French German Hungarian Latvian Lithuanian Russian Ukrainian

Użytkownik

Biuletyn "ODWET" nr 24-25

Nowości Filmowe

stat4u