foto1
foto1
foto1
foto1
foto1"Odwet" na Nocy Muzeów w KChŁ ZHP

Na zaproszenie  Komendy Chorągwi Łódzkiej ZHP,  GRH „ODWET” weźmie udział w „Nocy Muzeów 2016” : 14 maja 2016 roku w godzinach 15.00 – 1.00 w budynku Komendy Chorągwi Łódzkiej ZHP ul. Stefanowskiego 19 w Łodzi.
 
W programie
1. Pokazy statyczne – umundurowanie i uzbrojenie oddziałów leśnych Armii Krajowej w okresie „Akcji Burza” w 1944 roku, prelekcje, opis umundurowania i broni, godz. 15.00-1.00
2. Zajęcia metodyczne dla ZHP, godz. 15.00 - 18.00 
a. pion zuchowy
- konkurs plastyczny – Znak „Polski Walczącej”
- konkurs na najbardziej oryginalny pseudonim partyzancki
b. pion harcerski i starszoharcerski 
- Quiz historyczny „ Akcje i Bohaterowie Armii Krajowej”
- Quiz Filmowy
c. pion wędrowniczy 
- Quiz historyczny „ Kartka z kalendarza”
- Quiz Filmowy
- Stworzenie postaci partyzanta z udostępnionych materiałów
3. Sesja fotograficzna z rekonstruktorami GRH „ODWET”
 
 

Sesja zdjęciowa dla Fundacji "Cztery Pory Roku"

W ostatni weekend uczestniczyliśmy w sesji fotograficznej na potrzeby wystawy o Żołnierzach Wyklętych dla Fundacji Cztery Pory Roku.
Poniżej kilka fotografii wykonanych w "Studio291".
 
 
Wszystkie prawa autorskie i wizerunkowe zastrzeżone,
Copyright by "Studio291" & GRH "Odwet"

Zdjęcia do Filmu 1 Piotrkowskiej Drużyny Harcerzy ZHR

     Zaraz po Nowym Roku, 2-go stycznia 2016 roku nieopodal Kiełczówki, okoliczni mieszkańcy mogli usłyszeć strzały dochodzące z pobliskiego lasu. Niektórzy mogli powiedzieć że to grupka dzieciaków bawiących się petardami które zostały im z Sylwestra... 
     Rzeczywistość okazała się zgoła odmienna. W tym dniu grupa harcerzy z 1 Piotrkowskiej Drużyny Harcerzy we współpracy z Grupą Rekonstrukcyjno - Historyczną " ODWET" z Łodzi, kręciła zdjęcia do filmu opowiadającego o zdobywanym przez harcerzy z Piotrkowa Patronie,  Konspiracyjnym Wojsku Polskim. 
     Po spotkaniu wszystkich aktorów udaliśmy się na "plan filmowy", gdzie dzięki uprzejmością Grupy " ODWET" otrzymaliśmy potrzebne umundurowanie i wyposażenie. Wielkim zaskoczeniem dla harcerzy była możliwość zobaczenia na własne oczy replik ASG i usłyszenia broni hukowej wykorzystywanej między innymi w pokazach w których uczestniczy grupa z Łodzi, dzięki czemu film nabierze dużo realizmu. Zapowiadane tez są efekty specjalne.
     Członkowie grupy z chęcią podzielili się swoimi doświadczeniem w kręceniu filmów oraz w rekonstrukcji historycznej z młodszymi kolegami. Po scenach w lesie udaliśmy się na krótki odpoczynek i rozgrzanie do naszej "bazy" , a następnie do kościoła w Babach gdzie w piwnicach, dzięki uprzejmości Księdza Proboszcza kręciliśmy sceny katowni ubeckiej w której przetrzymywany i przesłuchiwany był jeden ze schwytanych żołnierzy KWP. 
     Czy jego oddziałowi uda się go uratować? Czy wytrzyma brutalne przesłuchanie? Tego nie mogę zdradzić. Po scenach w katowni udaliśmy się z powrotem do naszej " bazy" i zjedliśmy ciepły posiłek, a następnie część aktorów udała się kręcić sceny z udzielaniem pomocy " ludności cywilnej" którą grali młodsi harcerze. 
    Na pożegnanie, w ramach współpracy z grupą z Łodzi, nasza drużyna otrzymała z rąk dowódcy oddziału pamiątkową plakietkę oddziału partyzanckiego "JĘDRUSIE", oraz książkę ppłk Zbigniewa Kabaty, partyzanta Jędrusiów, poety, pisarza i naukowca, opowiadającą o działaniach Armii Krajowej oraz oddziału partyzanckiego "JĘDRUSIE". 
 
wyw. Robert Horynek
Fot: Jarosław Dybowski
 

"Odwet" na Święcie Wojska Polskiego

W Dzień Święta Wojska Polskiego na zaproszenie p. mjra Macieja Kwiatkowskiego - Szefa Wydziału Rekrutacji Wojskowej Komendy Uzupełnień w Łodzi i Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ wzięliśmy udział w prezentacjach  militarnych dla Gości i zwiedzających. 
Zaciekawienie historią Armii Krajowej, Jędrusiami i  Odwetem przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Odwiedziło nas ponad 200-tu Zwiedzających wraz z p Jolantą Chełmińską - Wojewodą Łódzkim.
 

 

Zdjęcia: Jarosław Dybowski, Matylda Lipert, Eugeniusz Lipert

V Piknik Techniczny w ZSP nr 19.

 

W dniu 3 czerwca 2015 roku na zaproszenie p. dyr. Teresy Łęckiej HGRH „ODWET” wzięła udział w V Pikniku technicznym organizowanym przez ZSP nr 19 w Łodzi.

Przez kilka godzin przewinęło się przez nasze stoisko ponad 300 zaciekawianych uczestników Pikniku. Wszyscy ciekawi historycznej i nowoczesnej broni strzeleckie, umundurowania i wyposażenia militarnego.  „Niemiec Manfred” robił furorę ucharekteryzowanym na "dekawkę" motorowerze "Komar".
Rozdaliśmy też ponad 30 egzemplarzy specjalnego numeru "Odwetu"

Omawialiśmy broń Armii Krajowej, zdobyczna niemiecką , choćby słynnego Wlthera p.38 i Stena. 

Wspominaliśmy o historii Szkoły, o planie filmowym Stawki większej niż życie, pokazywaliśmy miejsca gdzie kręcono konkretne ujęcia odcinka.


 

"Odwet" w Muzeum Tradycji Niepodległościowych

 
3 lutego 2015 roku na zaproszenie Dyrektora Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, p. Piotra Machlańskiego Harcerska Grupa Rekonstrukcyjno - Historyczna „Odwet” prowadziła zajęcia dla Uczestników półkolonii zimowych łódzkich szkół podstawowych.
 
Po wprowadzeniu p. Kamili Lutek, asystenta muzealnego opowiadaliśmy o „legendzie Jędrusiowej”, partyzantach Armii Krajowej i o zmaganiach II Wojny Światowej. Odwiedziło nas ponad 200-tu uczniów łódzkich szkół podstawowych. 
 
Największym zainteresowaniem cieszyła się broń partyzantów i armii niemieckiej, umundurowanie i wyposażenie bojowe. Rozdaliśmy egzemplarze Biuletynu „Odwet” i wykonaliśmy kilka zdjęć. Krótki reportaż z wydarzenia zarejestrowała Telewizja TOYA.
 
 
 

Wprawka rekonstrukcyjna

W ostatnich dniach nasi "Niemcy" przeprowdzili mały trening do rekonstrukcji "Tychów'44". Za miejsce wprawki wybrali bunkry pod Bieleniem, gdzie nie tak dawno odbyła sie rekonstrukcja walk wrześniowych.
 

Pokaz specjalny filmu "Powstanie Warszawskie"

alt1 sierpnia członkowie HGRH "Odwet" na zaproszenie Kina Charlie wzięli udział w specjalnej projekcji filmu
 
Mamy nadzieję, że udało nam się wprowadzić nieco trójwymiarowości do seansu.

Film stworzony z kronik powstańczych tzw. non fiction, sam w sobie wbił Widownię w fotele. Świadomość autentyczności i drastyczności zdjęć, możliwość usłyszenia wypowiedzi prawdziwych uczestników Powstania powoduje, że odbiór jest trudny, bolesny i pięści się zaciskają...
 

IV Piknik Techniczny w ZSP nr 19.

W dniu 6 czerwca 2014 roku na zaproszenie p. dyr. Teresy Łęckiej HGRH „ODWET” wzięła udział w IV Pikniku technicznym organizowanym przez ZSP nr 19 w Łodzi.

Przez kilka godzin przewinęło się przez nasze stoisko ponad 200 zaciekawianych uczestników Pikniku. Wszyscy ciekawi historycznej i nowoczesnej broni strzeleckie, umundurowania i wyposażenia militarnego. Nasi dwaj „Niemcy” robili furorę jako „zakopiańskie misie” i stali się bohaterami wielu „selfie”, które zapewne niedługo znajda się na Facebooku…

Dużą ciekawostką był działający saperski wykrywacz metalu, który niektórym Uczestnikom niezmiernie się spodobał. Omawialiśmy broń Armii Krajowej, zdobyczna niemiecką , choćby słynnego Lugera, a wszystkim najbardziej podobał się rewolwer z czasów Wojny Secesyjnej w Stanach Zjednoczonych.  My mogliśmy podziwiać drony szybujące nad dziedzińcem, fotoradar łódzkiej Straży Miejskiej, najnowocześniejszy sprzęt fotograficzny i króliki.

Wspominaliśmy o historii Szkoły, o planie filmowym Stawki większej niż życie, pokazywaliśmy miejsca gdzie kręcono konkretne ujęcia odcinka.

Na koniec Pikniku zostaliśmy poczęstowani smakowitą kiełbaską z grilla, co wydatnie poprawiło stan naszych zmęczonych  opowiadaniem organizmów.
 

HGRH "ODWET" na Finale WOŚP 2014

 
 
XXII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dobiega końca…  Tym razem udało nam się uczestniczyć w nim nie tylko jako Darczyńcy, ale bezpośrednio wspomagając  łódzki Sztab w charakterze pokazowym. W skromnym składzie czterech osób, Romka, Jarka, Filipa i Roberta w uniformach z okresu II Wojny Światowej pałętaliśmy się po Rynku Manufaktury namawiając dyskretnie Przechodniów do zasilenia puszki jaką dzierżył przydzielony nam Wolontariusz.

Ledwo weszliśmy na Rynek zostaliśmy dosłownie „zgarnięci” przez realizatora TVP2, pana Piotra (jak się później okazało, wnuka partyzantów Jędrusiów z Połańca) do pierwszego wejścia „na żywo” z Łodzi.  

Pogoda w miarę dopisała, za wyjątkiem chwilowych opadów deszczu i gradu, który uświadomił nam przewagę hełmu nad czapką (hełm jest całkowicie nieprzemakalny). Musieliśmy tez przywyknąć do roli „zakopiańskiego misia”, gdyż ilość chętnych chcących posiadać zdjęcie z „polnische banditen” przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Nie dało się też ominąć opowieści o naszym uzbrojeniu i historii „Niemca” w Jędrusiach. Ku naszemu zaskoczeniu przechodnie w rozmowach z nami wykazywali się dużą wiedzą historyczną, znajomością nawet dość skomplikowanych relacji w ówczesnych czasach.

Na swej drodze spotkaliśmy junaków ze Strzelca, grupy rekonstrukcyjne rycerstwa, Wojska Polskiego i Armii Amerykańskiej z okresu wojny w Wietnamie. Oglądaliśmy stare i nowe motocykle i samochody (m. In. Fiata 125p i Warszawę w barwach Milicji Obywatelskiej).

Po dość długich poszukiwaniach znaleźliśmy p. Piotra z TVP2 i wymieniliśmy kontakty, bo znajomość ta niesie ze sobą dużo dobrej nadziei.  W związku z tym też zostaliśmy namówieni na dłuższe pozostanie do kolejnego wejścia „na żywo” podczas którego mieliśmy przyjemność spotkać się z Prezydent Łodzi,  p. Hanną Zdanowską.

Oczywiście nie zabrakło też kontroli organizacyjnej, około południa wizytację przeprowadziła nasza Przewodnicząca, dh pwd. Renata Gołaszewska, co skończyło się szczegółową inspekcją sklepów w Galerii w towarzystwie Marysi, a wieczorem wizytacji dokonał dh hm. Wojtek Pawlikowski z Małżonką.

Wizytacja odbyła się bez uwag.

Po ponad ośmiu godzinach spędzonych na Manufakturze powróciliśmy do domów i teraz niecierpliwie czekamy na wyniki kwesty XXII Finału
 
Czuwaj !
Sie ma!

W imieniu HGRH „ODWET” relację spłodził
Jarek Dybowski

Przetłumacz Witrynę

Polish English French German Hungarian Latvian Lithuanian Russian Ukrainian

Użytkownik

Patronat

Biuletyn "ODWET" nr 22-23

Nowości Filmowe

stat4u