foto1
foto1
foto1
foto1
foto1"Szewerowa" Wieczornica

altWieczorem 19 września w Łódzkim Domu Kultury spotkali się bliscy przyjaciele zmarłego rok temu śp. Tadeusza Szewery. Spotkanie zorganizowane przy wydatnej pomocy Fundacji Słowiańskiej i ŁDK, miało bardzo osobisty, kameralny charakter.

Wieczór wspomnień, niby nic takiego, niby spotkanie ludzi niekiedy się zupełnie nie znających, a powiązanych chwilą z przed roku. Chwilą, gdy wszyscy dowiedzieliśmy się o śmierci Tadeusza. Każdy z nas przeżywał to inaczej, dla jednych Tadeusz Szewera był niezapomnianym Gościem harcerskich Wigilii i zbiórek, towarzyszem na Szlakach Jędrusiów w Górach Świętokrzyskich, dla innych Kolegą z którym spędzili wiele lat „w barwnym świecie mikrofonu” .

Michał Jarmicki, przeczytał pożegnalny list od prof. Zbigniewa Kabaty, jędrusiowego kompana i krótki esej o tarnobrzeskim Pożegnaniu.

Ten wieczór poświęcony Osobie Tadeusza Szewery nie był smutny czy  nadęty, raczej pogodny przesycony wspomnieniami, anegdotami i tym wszystkim co niosła nam znajomość z Tadeuszem,

Tadkowi Łebkowi spodobało by się zapewne to, co dla Jego Pamięci w ten wieczór urządziliśmy. Zawsze przecież żartował, zawsze dyskutował i nie raz dyskusje te stawały się bardzo żarliwe i twórcze.

Wspominała Go Ela Malińska, z którą w latach siedemdziesiątych organizowali drużyny jędrusiowe w Technikum Włókienniczym, Jacek Ruciński, Staszek Gałecki. Wspomniałem i ja chwile spędzone z Nim nad Portalem Jędrusiowym przez ostatnie 5 lat.

Wspominał Tadeusza Jego wieloletni Przyjaciel i współpracownik z Polskiego Radia Łódź, redaktor Wojsław Rodacki i Wojtek Pawlikowski, syn Mimiego do którego przez wiele lat Tadeusz przychodził z wizytami.

Pan Henryk Bajak z Fundacji Słowiańskiej wspominał o jego bojowej, partyzanckiej przeszłości, o Jędrusiach, dzięki Jego staraniom znów zobaczyliśmy Tadeusza na ekranie w filmie Wacława Słowikowskiego pt. „Jędrusie”, do którego śpiewaliśmy 25 lat temu piosenkę wraz z Tadeuszem w naszej harcówce.

Ostatnie 10 minut spotkania, to wspomnienie prawie namacalne, na ekranie, zdjęcia z dawnych lat, z lat ostatnich spotkań, zdjęcia z Pożegnania w Tarnobrzegu.

 

I Harcerskie Pożegnanie

 CZUWAJ Druhu Tadeuszu…

Poniżej kilka zdjęć...


 

Przetłumacz Witrynę

Polish English French German Hungarian Latvian Lithuanian Russian Ukrainian

Użytkownik

Biuletyn "ODWET" nr 24-25

Nowości Filmowe

stat4u