foto1
foto1
foto1
foto1
foto1Pomnik "Ławeczka Halnego"

 
Zarząd Środowiska AK „Ponury – Nurt” zbiera fundusze na budowę ławeczki z postacią śp. Zdzisława Rachtana „Halnego”. Miałaby ona znaleźć się na skwerze jego imienia, koło fontanny na Al. Armii Krajowej w Starachowicach.
 
Inicjatywa ustawienia  ławeczki-pomnika pojawiła się wśród przyjaciół „Halnego”, którzy uczestniczyli w uroczystościach zorganizowanych w Starachowicach w pierwszą rocznicę jego śmierci. Byli to głównie członkowie Zarządu Środowiska AK „Ponury – Nurt”. Ławeczka z postacią „Halnego” przybliżyłaby każdemu sylwetkę bohatera, Honorowego Obywatela Starachowic i Wąchocka.
 
– Środowisko „Ponury-Nurt” za pośrednictwem Małgorzaty Balasińskiej podjęło współpracę z Karolem Badyną, profesorem Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, który wykonał kilkanaście podobnych projektów na świecie i Polsce. Jako najpopularniejsze z nich można wymienić ławeczki im. Jana Karskiego czy pomnik Żołnierzy Wyklętych w Rzeszowie – mówi Rafał Obarzanek, prezes Zarządu Środowiska AK „Ponury – Nurt”. – Wierzymy, że patrząc na nas z niebieskiej partyzantki wraz z kolegami z lasu, cieszy się, że  jego obecność wśród nas będzie mobilizowała do pracy na rzecz upowszechnienia pamięci o żołnierzach „Ponurego” i „Nurta”.
 
Osoby chcące wspomóc budowę ławeczki w Starachowicach proszone są o wpłaty darowizn na konto Środowiska: 42 1020 1097 0000 7602 0105 6241 z dopiskiem: Darowizna na ławeczkę Halnego. Koszt wykonania użytkowego pomnika wynosi ok. 80 tys. zł.
 
(mś)

Przetłumacz Witrynę

Polish English French German Hungarian Latvian Lithuanian Russian Ukrainian

Użytkownik

Patronat

Biuletyn "ODWET" nr 22-23

Nowości Filmowe

stat4u