Pomnik "Ławeczka Halnego"

 
Zarząd Środowiska AK „Ponury – Nurt” zbiera fundusze na budowę ławeczki z postacią śp. Zdzisława Rachtana „Halnego”. Miałaby ona znaleźć się na skwerze jego imienia, koło fontanny na Al. Armii Krajowej w Starachowicach.
 
Inicjatywa ustawienia  ławeczki-pomnika pojawiła się wśród przyjaciół „Halnego”, którzy uczestniczyli w uroczystościach zorganizowanych w Starachowicach w pierwszą rocznicę jego śmierci. Byli to głównie członkowie Zarządu Środowiska AK „Ponury – Nurt”. Ławeczka z postacią „Halnego” przybliżyłaby każdemu sylwetkę bohatera, Honorowego Obywatela Starachowic i Wąchocka.
 
– Środowisko „Ponury-Nurt” za pośrednictwem Małgorzaty Balasińskiej podjęło współpracę z Karolem Badyną, profesorem Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, który wykonał kilkanaście podobnych projektów na świecie i Polsce. Jako najpopularniejsze z nich można wymienić ławeczki im. Jana Karskiego czy pomnik Żołnierzy Wyklętych w Rzeszowie – mówi Rafał Obarzanek, prezes Zarządu Środowiska AK „Ponury – Nurt”. – Wierzymy, że patrząc na nas z niebieskiej partyzantki wraz z kolegami z lasu, cieszy się, że  jego obecność wśród nas będzie mobilizowała do pracy na rzecz upowszechnienia pamięci o żołnierzach „Ponurego” i „Nurta”.
 
Osoby chcące wspomóc budowę ławeczki w Starachowicach proszone są o wpłaty darowizn na konto Środowiska: 42 1020 1097 0000 7602 0105 6241 z dopiskiem: Darowizna na ławeczkę Halnego. Koszt wykonania użytkowego pomnika wynosi ok. 80 tys. zł.
 
(mś)