foto1
foto1
foto1
foto1
foto1Niezłomni godnie upamiętnieni.

Dziś Polska w dużym stopniu wobec swoich żołnierzy odzyskuje honor” - niezalezna.pl
 
Pamiątkowa tablica poświęcona Żołnierzom Wyklętym została oficjalnie odsłonięta na kolumnie Grobu Nieznanego Żołnierza. Prezydent Andrzej Duda uczestnicząc w uroczystościach święta Wojska Polskiego złożył także wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza. „W tym dniu spełniamy obowiązek, dzięki któremu Polska w dużym stopniu wobec swoich żołnierzy odzyskuje honor” - mówił prezydent Duda.
 - To dzień szczególny dla Wojska Polskiego. To dzień w którym przypominamy o wiekopomnych zasługach żołnierza, który w 1920 roku często osamotniony, często znajdujący się w dramatycznej sytuacji potrafił wraz ze wsparciem całego narodu dzięki geniuszowi decyzji pana marszałka Józefa Piłsudskiego, ze wsparciem naszych sojuszników, tu na przedpolach Warszawy obronić ojczyznę przed bolszewickim najazdem, obronić Europę, obronić cywilizację. To jego święto. [...] To wysiłki żołnierzy pozwalają dziś odbudować silną armię polską, obrońcę niepodległości państwa polskiego. Za to żołnierzowi polskiemu należy się cześć i chwała – mówił szef MON Antoni Macierewicz.
 
Z kolei prezydent Andrzej Duda stwierdził, że dzięki pamiątkowej tablicy poświęconej Żołnierzom Niezłomnym Polska odzyskuje honor wobec swoich żołnierzy.
 - Kiedy komunistyczne władze Polski przysłane tutaj z Moskwy ogłosiły amnestię wobec uczestników antykomunistycznego powstania, wobec uczestników pierwszego antykomunistycznego podziemia, jeden z najbardziej znanych i najzdolniejszych dowódców wśród Żołnierzy Niezłomnych, mjr. Dekutowski ps. Zapora powiedział: „Amnestia to jest dla złodziei, a my to jesteśmy Wojsko Polskie!”. Jestem niezmiernie dumny i szczęśliwy, że w tym, tak ważnym dla wszystkich Polaków na całym świecie dniu, w dniu rocznicy wielkiego zwycięstwa polskich żołnierzy i polskiego narodu nad bolszewicką inwazją w 1920 roku, w dniu Bitwy Warszawskiej, w  jej 96. rocznicę, stoję wraz z Państwem tutaj w miejscu świętym dla wszystkich Polaków - przed Grobem Nieznanego Żołnierza, na placu Piłsudskiego - wielkiego twórcy tamtego sukcesu, oszałamiającego zwycięstwa. W tym dniu spełniamy obowiązek, dzięki któremu Polska w dużym stopniu wobec swoich żołnierzy odzyskuje honor. Odsłaniamy tablicę upamiętniającą uczestników tamtego antykomunistycznego powstania – Żołnierzy Niezłomnych, Żołnierzy Wyklętych. Tablicę upamiętniającą ich walkę, ich bohaterstwo i postawę właśnie niezłomną. Dla nich II wojna światowa nie zakończyła okupacji. Zmieniło się tylko tyle, że zamiast okupantów niemieckich przyszli okupanci sowieccy, przeciwko którym postanowili walczyć. Czynili to aż do śmierci... aż do 1963 roku, gdy w walce zginął ostatni z nich - Józef Franczak ps. Lalek – mówił prezydent Andrzej Duda.
 
Wcześniej, o godzinie 9:00 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego odbyła się Msza święta za ojczyznę z udziałem m.in. prezydenta Andrzeja Dudy oraz premier Beaty Szydło.
 
(fot. Marcin Pegaz/Gazeta Polska)
Źródło: www.niezalezna.pl

Przetłumacz Witrynę

Polish English French German Hungarian Latvian Lithuanian Russian Ukrainian

Użytkownik

Biuletyn "ODWET" nr 24-25

Nowości Filmowe

stat4u